top of page

POTENCIÁLNE RIZIKO PRÍPRAVKOV NA OCHRANU RASTLÍN PRE LARVY VČELY

Jedným zo štandardných prvkov hodnotenia rizika je definovať „scenár najhoršieho prípadu“. V našom výskume sa snažíme určiť potenciálne riziko prípravkov na ochranu rastlín alebo ich aktívnych zložiek pre larvy ako aj pre dospelé včely chovaných in vitro.
 

DSC_1460.JPG

NIEKTORÉ POCHYBNOSTI O INTERPRETÁCII VÝSLEDKOV OECD 237 (2013)

Usmernenie EFSA pre včely (2013) zvažuje orálnu expozíciu lariev počas celého vývojového obdobia v schéme hodnotenia rizika, pokým sú larvy kŕmené.

Protokol OECD 237 (2013) sa zameriava na určenie letálnej dávky 72 hodín (72 h LD50) po jednorazovej expozícii lariev chemickej zlúčenine. Získané výsledky sa bežne používajú v procese registrácie prípravkov na ochranu rastlín v EÚ, no naše skúsenosti ukázali, že tieto údaje majú len informatívny (podporný) charakter k aktívnej látke pesticídu.

Hlavným problémom, ktorý vidíme, je presná kvantifikácia úrovne expozície lariev na konci testu (na D7) v prípade prítomnosti nespotrebovanej stravy na dne bunky. Po druhé, test sa ukončí na D7, nie na D22 ako v OECD 239, opakovaná expozícia; ENV/JM/MONO (2016)34, to znamená, že zostáva dôležitá otázka: vyvinuli by sa in vitro chované larvy s inhibíciou rastu do štádia dospelosti?

Ďalšou a dôležitejšou otázkou je, ako aplikovať toto pozorovanie v praxi, od úrovne organizmu (larvy) po úroveň včelstva? A do akej miery to bude relevantné? To by sa malo odraziť v budúcom výskume.



Pre lepšie pochopenie navštívte našu galériu, ďakujeme.

bottom of page